Tom: 39 Strona: 157

Autorzy:
Katarzyna Kaźmierczak
Witold Pazdrowski
Marek Szymański
Marcin Nawrot

Tytuł:
Statystyczna charakterystyka podwójnej grubości kory drzew na pierśnicy na przykładzie sosny (Pinus sylvestris L.), modrzewia (Larix decidua mill.) i dębu (Quercus robur L.)

Język: Angielski

Słowa kluczowe:
sosna zwyczajna
modrzew europejski
dąb szypułkowy
grubość kory
współczynnik korelacji
regresja liniowa

Streszczenie:
Korę drzew można nazwać naturalnym płaszczem ochronnym. Jej grubość zależy od gatunku drzewa. zaś u drzew tego samego gatunku od wieku. Grubość kory zmienia się też wzdłuż pnia. Jest cechą bardzo zmienną. Najlepiej poznana jest grubość kory na wysokości 1.3 m. Celem badań jest:
- określenie wielkości i zmienności podwójnej grubości kory na pierśnicy na przykładzie badanych sosen. modrzewi i dębów.
- ustalenie mocy związków podwójnej grubości kory na pierśnicy z wybranymi cechami biometrycznymi analizowanych drzew.
- opracowanie równań regresji liniowej do szacowania wielkości podwójnej grubości kory na pierśnicy w zależności od wieku i pierśnicy dla omawianych gatunków drzew.
Na podstawie zebranego materiału badawczego dla każdego gatunku określono podstawowe charakterystyki statystyczne. Sprawdzono zgodność rozkładów podwójnej grubości kory badanych gatunków drzew z rozkładem normalnym. Ustalono siłę związku podwójnej grubości kory na pierśnicy z wybranymi cechami dendrometrycznymi.


Wyświetl